POSTAL ADDRESS
Business Region Göteborg AB
Box 111 19
SE-404 23 Göteborg
Sweden
Visiting address:
Norra Hamngatan 14
Phone: +46 31 61 24 02
Fax: +46 31 61 24 01
Göran Persson til Bioteknologikonferansen 2008 i Norge
Av Eivind Norum
Sveriges tidligere statsminister Göran Persson deltar på en stor biokonferanse ved Universitetet for miljø- og biovitenskap, UMB.
Kan genteknologi brukes for å sikre verdens matmangel eller bør politikere og forskere være varsomme? En stor biokonferanse ved UMB tar opp temaet. Forskningsavdelingen ved Universitetet for miljø- og biovitenskap, UMB, venter rift om plassene når den viktige Biokonferansen arrangeres 27.mai.

Høyaktuelle tema Bruk av genteknologi er for tiden høyaktuelt i en verden som sliter med matmangel og sult. Kanskje bør det åpnes for mer GMO-mat også i Norge? Under Biokonferansen på Ås stiller kjente politikere og forskere opp for å diskutere og forklare utfordringer, muligheter, risiko, helsegevinster og at det finnes muligheter til å tjene store penger innen dette fagfeltet.

Göran Persson Det er ikke bare forskereliten innen genteknologi som samles ved UMB den 27. mai. Et av hovedinnleggene vil bli holdt av Sveriges tidligere statsminister Göran Persson. Persson vil se på politikerens dilemma i forhold til de viktige spørsmålene som omhandler bruk av genteknologi. Hva bør en si ja til, og hva bør en være forsiktige med?

Hete tema og hete navn I tillegg vil Europas fremste forskere innen genteknologi være til stede. Blant kommer Harry Kuiper. Kuiper er kjent som leder av vitenskapskomiteen for GMO i European Food Safety Authority. Han vil snakke om EUs arbeid med GMO og selvsagt gi en status sett i forhold til helserisiko og miljø. Harry Kuiper er leder av vitenskapskomiteen for GMO i European Food Safety Authority.

Store forventinger I forbindelse med konferansen har forskningsdirektør Odd Jarle Skjelhaugen ved UMB store forventninger.- Årets biokonferanse har fått navnet Genteknologi: store muligheter — vanskelige valg. Vi vil med dette bygge en arena for dialog mellom fag, næringsliv og myndighetene, sier han.Og forskningsdirektøren er svært fornøyd med at Göran Persson har takket ja til å komme.- Han er en stor taler som i tillegg har vært med i forbindelse med EUs arbeid rundt dette viktige temaet, sier Skjelhaugen.

Fokus på mat og planter Hovedtemaet for dagen er genteknologi knyttet til mat og planter og da med særskilt fokus på mulighetene og utfordringene for næringsutvikling basert på genteknologi.- Temaet vil bli belyst av både eksterne bidragsytere og våre egne forskere, sier Skjelhaugen.Han er ikke i tvil om at dette er en svært "matnyttig" dag for både politikere, fagfolk og næringsliv.- Med Biokonferansen 2008 ønsker vi å skape en møteplass for informasjon og meningsutveksling mellom våre fagmiljøer, næringsliv og myndigheter. Målgruppen for konferansen er eksisterende og mulige samarbeidspartnere fra næringsliv, offentlig forvaltning, forskningssektoren og frivillige organisasjoner, forteller han.

Omstridt Genteknologi og bruk av GMO er og har alltid vært et varmt tema. Derfor har UMB også fått på plass et eget debattpanel som vil avslutte med en diskusjon før konferansen rundes av.Genteknologikonferansen ved Universitetet for miljø- og biovitenskap blir arrangert i samarbeid med Bioforsk, Norsk institutt for skog og landskap og Nofima (tidligere Akvaforsk og Matforsk).I fjor ble det arrangert en tilsvarende viktig vårkonferanse og da var temaet økonomi og klimaforandring.

For mer informasjon: www.umb.no/bio2008

Updated: 20081126
Print this page
Printer friendly version