Styrelse

Business Region Göteborgs styrelse är politiskt sammansatt och sammansättningen speglar de finansiella insatserna från kommunerna. Den består av sex ledamöter som representerar Göteborgs Stad och tre representanter valda av Göteborgsregionens kommunalförbund, GR.

Här ser du vilka som ingår i Business Region Göteborgs styrelse.

Ledamöter

  • Anders Sundberg (M), ordförande 
    anders.sundberg@politiker.goteborg.se
  • Lennart Olsson (L), första vice ordförande
    lennart.olsson@politiker.goteborg.se
  • Angela Aylward (MP), andra vice ordförande
    angela.aylward@politiker.goteborg.se
  • Bengt Forsling (S)
    bengt.forsling@politiker.goteborg.se
  • Håkan Eriksson (V)
    hakan.eriksson@politiker.goteborg.se
  • Olov Langenius (D)
    olov.langenius@politiker.goteborg.se
  • Stefan Gustafsson (S)* - Mölndal
    stefan.gustafsson@molndal.se
  • Marith Hesse (M)* - Partille
    marith.hesse@partille.se
  • Boris Leimar (SD)* - Härryda
    boris.leimar@sd.se

*Göteborgsregionens (GR) representanter

 Lekmannarevisorer

  • Susanne Zetterberg Jensen (M)
    susanne.zetterberg.jensen@stadsrevisionen.goteborg.se
  • Alf Landervik (L)
    alf.landervik@stadsrevisionen.goteborg.se